Bígl

17. října 2007 v 21:38 | Jany.cz.kaa
Jelikož miluju zvířata a obvzlášť psy , chtěla bych sem dát moje milovaný bígly =) Né že by to bylo moje nejoblíbenější plemeno ,ale mám je ráda a možná zrovinka bígla budu mít doma ,tak sem dám tyhle krásňoušký pejsky ;) =) Jejich pravým názvem je beagle , který jsme si my češi přeložili na bígl.
beagle.jpg beagle image by fugigalard

beagleimage.jpg Beagle image by eluisa1996
puppy5.gif Beagle image by Manthabelly
thbeagle6.jpg beagle!! image by dork123xx33
694d.jpg beagle image by phogjayhawk
Jsou rozkošní že ? =)
Země původu :
Velká Británie.
Využití :
Bígl je nejstarší plemeno honičů a patří mezi nejmenší smečkové honiče. Název beagle je odvozen od slova malý (keltsky "beag", staroanglicky "begle", starofrancouzsky "beigh"). V knihách jsou záznamy o tzv. trpasličích bíglech, které lovci vozili na hon v brašnách na koních. V Anglii se bígl užíval už od 15. století k lovu drobné zvěře především zajíců a králíků. Byl oblíbeným psem královny Alžběty I. Velké smečky bíglů byly velmi oblíbené u šlechty pro způsob práce při parforsních honech (štvanicích). Hony byly charakteristické svou pomalostí a také hlasitým pronásledováním zvěře. Využití dnes: V USA a Kanadě - lov lišek a mývalů (použití velkých bíglů), v Americe - lov králíků a zajíců, ve Švédsku - lov veverek, v Austrálii - lov přemnožených králíků, ve Švýcarsku a Německu - využití jako barvář U nás je bígl oblíbený především jako společenský a rodinný pes vhodný k dětem. Pro jeho dobrý nos se používá k vyhledávání drog. Velice dobré zkušenosti s ním mají v Austrálii na hranicích. Dále se využívá v myslivosti při naháňkách na černou zvěř, je velice nadaný na dosled spárkaté a škodné zvěře. Podle mého názoru je bohužel zastíněn jinými loveckými plemeny a to z důvodu "povídaček" o jeho povaze. Proto se Vám pokusím jeho povahu přiblížit.
Celkový popis :
Veselý pes, určený původně k lovu, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Při práci neohrožený, velmi živý, vytrvalý a cílevědomý. Čilý, inteligentní, vyrovnané povahy. Robustní, kompaktní pes, vytvářející dojem kvality, aniž by působil hrubě. Velikost / Hmotnost žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm. Žádoucí maximální kohoutková výška je 40 cm.
Povaha :
Bígl je přátelský, veselý a snášenlivý pes. Miluje hry a pohyb. Snadno se přizpůsobí životu v paneláku stejně jako práci v lese, coby pomocník myslivce. Jelikož je bígl původně smečkový pes, dodnes si zachovává velmi silnou orientaci na sociální uspořádání. Do rodiny se zařadí bez problémů, dobře se snáší s ostatními psy a nevyvolává zbytečné konflikty. Pro bígla je typické vymýšlení různých rošťáckých kousků, na něž očekává kamarádskou reakci. Není ojedinělé, když překazíme jednu rošťárnu, že má bígl připravenou hned další. Prostě zkouší naší trpělivost a zjišťuje, kam až může zajít. To občas vyžaduje od majitele značné sebeovládání a trpělivost. Bígl je pes velice bystrý a inteligentní se zájmem o vše nové. Proto se rád a rychle učí. Musím ovšem upozornit, že bígl vzhledem ke své lovecké minulosti, je pes samostatný a může se stát, že upřednostní prověření stopy zvěře před Vaším povelem. Proto je nutné přivolání učit hned, jak si štěňátko přinesete domů. Rozhodně nedoporučuji výchovu a učení drilem a už vůbec ne použití násilí. Naopak je vhodné využít jeho chuť ke hrám a také apetit - uvidíte, že pro kousek piškotu Vám udělá vše a s radostí. Nedejte na jeho smutný výraz a při výchově a výcviku buďte důslední. Pak budete mít bígla poslušného s vyrovnanou a sebevědomou povahou. Ještě bych ráda upozornila, že bígl pro svou přátelskou povahu není vhodný jako hlídací pes. Sebemenší náznak agresivity proti lidem je pro něj naprosto netypický a nežádoucí.
Pohyb :
Rovný hřbet, bez známek vlnění. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlový, bez křížení.
Srst :
Krátká, hustá a odolná proti počasí.
Barvy :
Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrově hnědé. Konec ocasu bílý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 šáRy šáRy | 18. října 2007 v 20:06 | Reagovat

takowy fatal error tam :D no ale psi sou taky hezky:P :-*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.